Нові правила автострахування та "Зеленої карти" з 1 січня 2025 року

Іван Гончаренко
1 хв
4 січня 2025 13:11

Як і очікувалось, вартість полісів "автоцивілки" суттєво зросла, а разом з тим збільшились і страхові виплати. Новий закон також передбачає низку інших змін, які впливають на процедуру оформлення та використання полісів. Розглянемо детальніше, як змінилось автострахування в Україні.

Нові правила автострахування та зеленої карти

Автоцивілка у 2025 році, що змінилось?

Основні нововведення:

  • Збільшилися виплати зі 160 до 250 тис. грн на ремонт автівки та з 320 до 500 тис. грн на лікування потерпілих.
  • Збільшилися ціни на страховки. Поки невідомо точно наскільки, проте в деяких страховиків підвищення вартості може бути орієнтовно у 2 рази.
  • Скасували франшизу. Тобто страхова компанія сплачуватиме відшкодування повністю, без вирахування з винуватця умовних 1000-3200 грн, як могло бути з полісами з франшизою.
  • Скасували можливість не оформлювати автоцивілку для деяких пільговиків (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та інших). Цим категоріям людей потрібно буде купувати поліс, проте для них передбачена знижка 50%. Страхове покриття буде діяти тільки для людини, що зазначена в полісі. Якщо ТЗ користуються інші особи, що не мають права на знижку, необхідно придбати повноцінний поліс за повною ціною.
  • Запровадили обовʼязкове пряме врегулювання збитків для всіх страхових компаній. Тобто ви зможете звернутися по виплату до свого страховика, а не страховика винуватця.
  • Відшкодування сплачуватиметься без урахування зносу та зʼявилася можливість страховику оплатити ремонт відразу на СТО. Тобто страхова компанія постраждалого буде організовувати ремонт на авторизованих СТО. Задача страхової — повернути авто у стан "до ДТП".
  • МТСБУ впровадить заборону мати два активних страхових поліси автоцивілки на одне авто, але система перевірки наявності ще на стадії впровадження. Тож оформлення другого поліса при наявності активного поки залишається на розсуд покупця.
  • У 2025 році буде впроваджено систему моніторингу наявності поліса автоцивілки через систему камер контролю швидкості. Кількість накладених штрафів не обмежується, тобто кожна зупинка поліцію за їзду без автоцивілки або кожен проїзд камер контролю швидкості — це новий штраф.

Зелена картка у 2025 році: що змінилось?

Також з початку 2025 року вступили в силу нові правила оформлення "Зеленої картки". Тепер водіям, які планують подорожувати за кордон на авто, необхідно враховувати кілька важливих нюансів. Розповідаємо, що змінилося і як це вплине на ваших поїздки.

З 1 січня 2025 року набуває чинності новий закон, згідно з яким змінюються деякі умови про міжнародне автострахування "Зелена картка". Ось головні нововведення, які варто знати водіям:

  1. Зелену картку не можна оформити на сьогодні.

    До 2025 року Зелену картку все ще можна оформити день у день на кордоні (онлайн — ні). Проте оформлення сьогодні на сьогодні заборонять. Оформити страховку можна буде найраніше — на завтра.

    У 3 частині 11 статті закону: "Міжнародний договір страхування набирає чинності з 0 годин дати початку строку його дії, визначеної таким договором, але не раніше початку доби, наступної після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних".

    Іншими словами, спонтанні поїздки за кордон на власному авто стануть неможливими. Якщо ви раптом вирішите вирушити в дорогу і згадаєте про "Зелену картку" вже на кордоні, то доведеться відкласти поїздку щонайменше на добу. Адже оформити страховку і відразу ж нею скористатися більше не можна. Поліс почне діяти лише з наступного дня після оформлення.

  2. Європейські країни визнають електронну Зелену картку.

    До 2025 року МТСБУ рекомендувало мати паперовий варіант "Зеленої картки", навіть якщо ви оформлювали онлайн. Проте з нового року всі країни-учасниці системи "Зелена картка" повинні будуть приймати електронну Зелену картку. Це означає, що українці зможуть показувати PDF-файл страховки зі смартфона, і не потрібно буде роздруковувати поліс.

  3. Запровадять вільне ціноутворення за договорами Зеленої картки.

    До 2025 року вартість "Зеленої картки" встановлювало МТСБУ, і вона була однакова для всіх страхових компаній. З наступного року страховики зможуть самостійно встановлювати ціни.

Мета цих змін – зробити систему міжнародного автострахування більш сучасною та ефективною. Завдяки введенню електронних полісів та вільного ціноутворення, процес оформлення "Зеленої картки" стане зручнішим для водіїв, а на ринку страхових послуг з'явиться більше конкуренції. Це, в свою чергу, має позитивно вплинути на якість обслуговування та вартість страхування.